Яблунівські криниці

14 серпня, щорічно, на свято Маковеїв, вже традиційно в Яблунові відбулося відзначення двадцять третьої річниці перезахоронення жертв комуністичних репресій.

Зібралася жалобна громада, у скорботі схилили голови діти загиблих, які росли сиротами, родичі, громадськість.

Сумно дзвонили дзвони на подвір’ї Яблунівської церкви.

Панахиду за убієнними відправили: парох Баня-Березова о. Михайло Дрогомирецький, парох Яблунова о. Дмитро Погорілий, учасник розкопок о. Микола Мединський, який виступив з полум’яною патріотичною промовою.

Влітку 1990 року на території колишнього Яблунівського НКВД розкопано і похоронено останки 82 осіб. Комуно-більшовики у катівнях катували до смерті підпільників УПА, їхніх помічників. їхні тіла скидали у криниці, викопані неглибокі ями. А також звозили з теренів Яблунівчського району вже вбитих партизанів і тіла тих повстанців, які не здавалися, а по-геройськи гинули. З привезених тіл нелюди смішкувалися.

До спільної могили в Яблунові долучено захоронення тринадцятьох останків вояків УПА, які загинули в Космачі.

Жалобне віче вів один з організаторів розкопок в Яблунові Юрій Тимошенко, який згадав прізвища активістів розкопок, які відійшли у вічність: Ярослав Малкович, Анна Вінтоняк, Євген і Роман Іваничуки, Орест Ульванський, Галина Чуревич, Роман Струбицький, фотограф Олександр Чеховський.

Було відзначено жертовну працю пароха Стопчатова, патріота України о. Василя Іроденка, який відправляв панахиду під час розкопок. Перед присутніми виступили: голова Коломийського «Меморіалу»   Богдан Юращук, член проводу Коломийської організації КУНу Омелян Грабець, член Космацького осередку Косівської станиці братства ОУН-УПА Олекса Кушнірчук.

Авторка цих рядків продекламувала пісню про останніх партизанів Березовів, які героїчно загинули 29 березня 1953 року. Це — кущовий провідник ОУН-УПА «Хитрий» — Іван Негрич і його дружина Розалія, заступник «Хитрого» «Стародуб» — Петро Малкович. Авторка пісні сестра «Хитрого» Марія Негрич.

Змістовно виступив народний аматорський чоловічий народний ансамбль «Кришталь» (керівник Микола Голинський) з піснями про УПА і січових стрільців, а також хор Яблунівського осередку товариства «Просвіта» (керівник Михайло Струк).

У ті дні українці, разом з громадськістю об’єднаної Європи вшановували пам’ять жертв тоталітарних режимів. Ми щирі у своїх почуттях й у своїй шані до всіх народів, які зазнали репресій й жорстокого поводження комунізму, нацизму, фашизму у XX столітті, тому, що сповна випили чашу геноциду, жорстокого терору, поневірянь у катівнях, концтаборах, в’язницях, психіатричних лікарнях. Тому перед усіма жертвами тоталітаризму схиляємо голови й просимо Господа вберегти Світ від подібних випробувань.

Обов’язок живущих упорядкувати могилу, викарбувати   імена всіх похоронених тут жертв більшовицького режиму на стеллі пам’ятника.

Анна МАЛКОВИЧ

Коментарі закриті.